Ve spolupráci se společnostmi Asekol, Ekolamp a Elektrowin zajišťuje město zpětný odběr použitého elektrozařízení.
Pro ukládání tohoto elektrozařízení, město zapůjčilo od společnosti Asekol speciální E-domek, který je umístěn ve dvoře MěÚ.
Recyklace má smysl
Skoro každý z nás již dnes vnímá jako samozřejmost recyklaci skla, papíru nebo plastů. Méně zažité máme, že stejně tak by tomu mělo být i u elektrozařízení, i když toto tvrzení neplatí na sto procent. Starou pračku, televizi nebo ledničku bychom se asi do popelnice vyhodit nepokoušeli. U velkých elektrospotřebičů nezaváháme a odvezeme je do nejbližšího sběrného dvora. Ale jinak tomu je u tak běžných věcí denní potřeby, jako jsou úsporné žárovky, fény či holicí strojky. Ty se do popelnice před domem vejdou bez nejmenších problémů, tak proč pro ně hledat speciální sběrné místo? Navíc je nevyhazujeme každý den, tak proč si přidělávat práci?
Ložiska nerostných surovin se postupně vyčerpávají, řada z nich se nachází na nepřístupných místech, kde by jejich těžba byla nejen časově, ale především finančně velmi náročná. Nezbývá než začít s přírodními zdroji šetřit a recyklovat suroviny ze starých elektrospotřebičů.
Díky recyklaci lze využít mnoho materiálů – kovy včetně vzácných, plasty či sklo. Kromě využitelných surovin však obsahují elektrozařízení také různé škodlivé látky, které se díky ekologické recyklaci nedostanou do životního prostředí.
Recyklace má smysl, pomozte nám chránit přírodu v našem městě a nevyhazujte elektrozařízení do směsného odpadu.
V našem městě můžete vysloužilá elektrozařízení odevzdat ve sběrném místě (Němčice nad Hanou, Komenského nám. 70, otevírací doba – po předběžné telefonické domluvě na tel. čísle 702 248 862, 606 120 964 nebo 606 310 815). Světelné zdroje pak můžete zanést také do malé sběrné nádoby, která je umístěna na městském úřadě pod schodištěm).
Zpětný odběr světelných zdrojů a dalších elektrozařízení pro naše město zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který v České republice funguje již od roku 2005. Vytváří síť sběrných míst a plně hradí přepravu sběrných kontejnerů do recyklační firmy i samotnou recyklaci. Jen za loňský rok se v České republice díky EKOLAMPu sebralo a ekologicky zpracovalo 706 tun světelných zdrojů, 587 tun malých elektrozařízení a 1586 tun velkého elektra. Díky ekologickému zpracování se podařilo opětovně využít přes 95 % materiálů ze světelných zdrojů a více než 90 % materiálů z malých a velkých elektrozařízení.
Více se o problematice nakládání s nefunkčními světelnými zdroji a dalšími elektrozařízeními dočtete na www.ekolamp.cz.
Kam s nefunkční zářivkou?
Většina z nás musí občas řešit, co s úspornou zářivkou, která po letech přestala svítit. Vysloužilé lineární či úsporné kompaktní zářivky a výbojky totiž nepatří do popelnice na směsný odpad, kde z nich při rozbití mohou unikat nebezpečné látky.
V minulosti to bylo snadné, klasická wolframová žárovka se prostě vyhodila do popelnice na komunální odpad a z obchodu se přinesla nová. Od září 2012 se ale klasické wolframové žárovky přestaly v Evropské unii prodávat, a tak v posledních letech postupně přecházíme na ekonomicky a ekologicky šetrnější světelné zdroje. Podle místnosti a svých preferencí volíme kompaktní a lineární zářivky či LED žárovky. Vybíráme různou intenzitu a charakter světla - výběr moderních světelných zdrojů je opravdu pestrý. Má to ale jeden háček: pokud taková úsporka či LED žárovka dosvítí, nesmí skončit v běžném koši a nepatří ani do tříděného skla.
Důvodem jsou druhotné suroviny, které lze díky recyklaci znovu využít a také jedovatá rtuť, kterou zářivky (trubicové i kompaktní) v malém množství obsahují. Při špatném či neodborném zacházení a ve vyšších koncentracích může rtuť ohrozit lidské zdraví a životní prostředí. Nejjednodušší je vzít starou zářivku či LEDku a odevzdat ji v obchodě při nákupu té nové.
Další možnost, jak správně naložit s nefunkčním světelným zdrojem, je odevzdat ho ve sběrném místě (Komenského nám. 70, Němčice nad Hanou, provozní doba – po předběžné telefonické domluvě na tel. čísle 702 248 862, 606 120 964 nebo 606 310 815). Obsluha sběrného místa ho od Vás zdarma převezme a uloží do speciální sběrné nádoby, aby nedošlo k jeho rozbití. Zpětný odběr světelných zdrojů i dalších elektrozařízení pro naše město zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který nejen přispívá na náklady provozu sběrného místa, ale navíc plně hradí veškeré náklady na přepravu a recyklaci. Díky EKOLAMPu ušetříme z obecního rozpočtu část prostředků, které bychom jinak museli použít na ekologickou likvidaci nebezpečného odpadu.
Menší nepohodlí spojené se správnou likvidací úsporné zářivky nám vynahradí nižší spotřeba elektrické energie a vědomí, že společně přispíváme k ochraně životního prostředí okolo nás.
Více se o nakládání s nefunkčními světelnými zdroji a dalších aktivitách společnosti EKOLAMP dočtete na www.ekolamp.cz.
Vysloužilá elektrozařízení patří na sběrná místa, aby nezamořila životní prostředí
„Úsporky“ do koše nepatří
Když doslouží klasická wolframová žárovka, obvykle putuje do koše. V domácnostech jsou však v posledních letech „wolframky“ postupně nahrazovány úspornými světelnými zdroji: jde zejména o lineární, kompaktní úsporné zářivky či LED žárovky. Jejich předností je, že vydrží svítit mnoho let a spotřebují až o 90 % méně elektřiny než klasické žárovky. Obsahují však druhotné suroviny a zářivky i velmi malé množství toxické rtuti. Proto, když doslouží, nesmějí se vyhodit do koše, ale je potřeba odevzdat je k odborné recyklaci, kterou zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP.
„Při ukládání většího množství úsporných světelných zdrojů na skládkách komunálního odpadu dochází k únikům rtuti do ovzduší nebo do půdy a vody,“ vysvětluje Matěj Man z organizace Arnika. Vyšší koncentrace rtuti mohou znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť může transformovat do organické formy, která je obzvláště nebezpečná pro nervovou soustavu lidí i zvířat.
Postaráme se i o staré elektro
EKOLAMP v rámci zpětného odběru zdarma sbírá a recykluje nejen světelné zdroje, ale od ledna 2019 rozšířil své služby i na další elektrozařízení. Nově se tak postará například o vysloužilé domácí spotřebiče, elektrické hračky a nástroje nebo vybavení pro volný čas a sport.
Kam s nefunkčním elektrozařízením?
Vysloužilé zářivky či nefunkční elektrozařízení je třeba odnést na sběrné místo, nejbližší prodejny elektra či do označených sběrných nádob, které se nacházejí na řadě míst po celé České republice. EKOLAMP v současnosti provozuje přes 4500 sběrných míst.
Více informací o rozmístění sběrných nádob a správné likvidaci starého elektra se dozvíte na www.ekolamp.cz.
Sběrné místo, které se ve městě nachází na dvoře městského úřadu na adrese Komenského nám. 70, je otevřeno na základě předběžného telefonického objednání. Sběrné místo je dostupné jak občanům, tak živnostníkům podnikajícím v katastru města.